Powietrzne
pompy ciepła

-wykorzystaj odnawialne źródła energii
do ogrzania swojego domu

pompa ciepła Poznań pompa ciepła Poznań

Latem, aby schłodzić powietrze w mieszkaniu bądź wybranym pomieszczeniu, możesz użyć klimatyzacji zamontowanej przez StageWay Poznań. Również i zimą możesz skorzystać z naszej oferty – proponujemy Ci montaż powietrznej pompy ciepła. Jest to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie, mające wiele zalet, m.in. bezobsługowość i bezemisyjność. I choć perspektywa montażu takiej pompy może się wydawać kosztowna, uspokajamy: ceny pomp ciepła w ciągu kilku ostatnich lat uległy obniżeniu. Dzięki temu obecnie można już traktować montaż pompy jako alternatywy dla tradycyjnego kotła, który ma niekorzystny wpływ na jakość powietrza.

Warto pamiętać, że korzystając z niego, nie wystawiasz się na ryzyko wybuchu bądź zaczadzenia – są to rzeczy, których nigdy nie będziesz musiał się obawiać w przypadku ogrzewania domu pompą ciepła.

Ogrzewanie domu pompą ciepła to metoda przyjazna środowisku. Charakteryzuje się wykorzystaniem ciepła zawartego w ziemi, powietrzu i wodzie, a ponadto nie emituje do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, które powstają w trakcie procesu spalania paliw kopalnych.

Pompy ciepła działają automatycznie, wobec czego praktycznie nie trzeba ich obsługiwać – wystarczy tylko poddawać je regularnemu serwisowaniu ze strony fachowca.

By uniknąć montażu tradycyjnego kotła

Jeżeli zdarzy się tak, że Twój budżet okaże się niewystarczający, byś mógł zainwestować w pompę ciepła, proponujemy Ci inne rozwiązanie. Możesz zdecydować się na klimatyzację o bardzo wysokiej klasie energetycznej A+++, która również może służyć do ogrzewania całego domu bądź poszczególnych pomieszczeń. Działa ona nawet wówczas, gdy na dworze panuje temperatura -30 stopni Celsjusza. W ten sposób unikniesz montowania tradycyjnego kotła, który miałby negatywny wpływ na środowisko.

Pompa ciepła – budowa i działanie

Pompa ciepła składa się z dwóch podstawowych elementów: jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Są one połączone przewodami wypełnionymi czynnikiem roboczym (cieczą bądź gazem). Po pobraniu ciepła z gruntu, wody bądź powietrza czynnik transportuje ciepło np. do instalacji centralnego ogrzewania.

Budowa pompy pod kilkoma względami przypomina budowę klimatyzatora – na poszczególnych etapach jej działania występują podobne elementy – parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny (dławiący). Cykl pracy urządzeń nie ma tu jednak za zadanie oddawać ciepła otoczeniu, a pobierać je z niego. W uproszczeniu działa to tak:

  1. Czynnik roboczy w stanie ciekłym pod wpływem niskiej temperatury odparowuje – wówczas pobiera ciepło z gruntu, powietrza bądź wody;
  2. Czynnik roboczy trafia do sprężarki;
  3. W sprężarce następuje wzrost ciśnienia i temperatury;
  4. Czynnik roboczy się nagrzewa i oddaje swoje ciepło np. wodzie w instalacji centralnego ogrzewania;
  5. Rozgrzany czynnik w postaci gazowej trafia do skraplacza, gdzie zmieni stan skupienia na ciekły;
  6. Stamtąd wędruje do zaworu rozprężnego, by ponownie kierować się w stronę parownika;
  7. Czynnik roboczy znów się schładza i obniża ciśnienie – cykl rozpoczyna się od nowa.
schemat instalacji działania pompy ciepła

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pomp ciepła, które dzielimy ze względu na wykorzystywane przez nie źródło dolne. To zaś zależy od warunków panujących na działce. Pompy mogą zatem pobierać
ciepło z:

  • Powietrze

jest to najpopularniejszy w Polsce wariant. To rozwiązanie, proponowane przez StageWay, charakteryzuje się przede wszystkim łatwością montażu w porównaniu z poprzednimi. Chętnie korzystają z niego właściciele niewielkich działek. Pompę, mającą za zadanie pobierać ciepło z powietrza, montuje się na zewnątrz budynku. Nie potrzeba przy tym wykonywać żadnych odwiertów, a jedynie wykonać przyłącza elektryczne oraz hydrauliczne. Co ciekawe, pompę ciepła można w lecie wykorzystać do chłodzenia. Powietrzna pompa ciepła jest tańsza niż pompa gruntowa.

  • Wody

w tym przypadku ciepło pobierane jest ze znajdującej się na działce studni, strumienia czy rzeki. Ten system działa szybciej niż pozostałe. nie należy się obawiać tego, że w zimie nie będzie dostępu do ciepła zawartego w wodzie – jest ono pozyskiwane z takich jej warstw, które w ciągu lata doskonale absorbują wspomniane ciepło. Największym minusem tej metody jest fakt, że nie każdy dysponuje działką z dostępem do cieku; nie zawsze też można wykopać studnię.

  • Gruntu

To rozwiązanie polega na umieszczeniu w ziemi systemu odpowiedzialnego za pobieranie ciepła. Temperatura gruntu poniżej strefy przemarzania zawsze jest dodatnia, nawet zimą. Im głębiej wykonany jest odwiert, tym wyższa temperatura w ziemi i mniejsza podatność na wahania warunków atmosferycznych. W praktyce głębokość i rozpiętość wykopów czy odwiertów zależy głównie od powierzchni działki oraz możliwości finansowych inwestora.

Jaki rodzaj powietrznej pompy ciepła wybrać?

W zależności od Twoich możliwości i potrzeb oferujemy Ci dwa rodzaje powietrznej pompy ciepła, których zwięzłą charakterystykę podajemy poniżej.

Pompy ciepła typu split

W tej pompie ciepła układ chłodniczy rozdzielony jest na dwie jednostki. W jednostce wewnętrznej montowanej wewnątrz budynku znajduje się wymiennik płytowy, z kolei parownik, sprężarka i zawór rozprężny znajdują się w jednostce zewnętrznej. Pompa typu split nie potrzebuje dodatkowych zabezpieczeń przed zamarzaniem.

Pompy ciepła typu monoblok

W przeciwieństwie do pomp typu split wszystkie podzespoły układu chłodniczego oraz wymiennik płytowy znajdują się w jednej jednostce – zewnętrznej, w której dochodzi do wymiany ciepła. Jest ona stosunkowo łatwa w instalacji, i bardzo estetyczna. To powoduje, że jej cena jest wyższa od ceny pompy typu split. Trzeba ją również zabezpieczyć przed ewentualnym zamarznięciem wymiennika w przypadku braku dostaw energii.

Sprzedaż powietrznych pomp ciepła – Poznań i okolice

Zachęcamy do zapoznania się z oferowanymi przez nas powietrznymi pompami ciepła.
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu.

Klimatyzator i pompa ciepła do domu 45m2

Klimatyzator Ścienny Rotenso Mirai Z MONTAŻEM

7200 zł
Moc urządzenia: 3,5 kW
Pow. pomieszczenia: do 50 m2
Funkcja pompy ciepła: Tak
Sterowanie wifi: Tak
Jonizator: Tak
Gwarancja: 60 miesięcy
Karta katalogowa pobierz