technik montuje klimatyzację na ścianie

Jak działa klimatyzacja – przekonaj się, że musisz ją mieć

Rosnąca popularność klimatyzacji domowej

Pogoda nas nie rozpieszcza. Zimą ogrzewanie pomieszczeń wydaje się oczywiste jak to, że po nocy przychodzi dzień. Chłodzenie pomieszczeń latem, kiedy upały trwają dłużej i osiągają coraz wyższe temperatury nie jest już tak popularne. Na szczęście trend ten się zmienia. Z korzyścią nie tylko dla naszego komfortu i samopoczucia, ale także dla zdrowia.

Upały stają się coraz bardziej dokuczliwe i domowe sposoby radzenia sobie z nimi przestają się sprawdzać. Problem jest szczególnie dotkliwy w dużych miastach, ale nie tylko. Jest to jeden z powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na klimatyzację. W wielu krajach domy i mieszkania bez klimatyzacji wydają się nie do pomyślenia. W Polsce na klimatyzację decyduje się coraz więcej osób, a jeśli temperatury będą stale rosnąć to grono znacznie się powiększy.

Klimatyzatory ścienne, ale także klimatyzatory przenośne nie tylko schładzają powietrze w pomieszczeniu, ale także usuwają nadmiar wilgoci, który przy upałach może być szczególnie dokuczliwy. Dzięki systemom wentylacji klimatyzatory poprawiają także cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

młoda kobieta siedzi na kanapie i wskazuje na klimatyzację

Funkcje klimatyzatora

Fakt jak działa klimatyzator sprawia, że nie można go nazwać urządzeniem o jednej funkcjonalności. Decydując się na montaż klimatyzacji w domu, niezależnie od tego czy będzie to klimatyzacja ścienna czy klimatyzator przenośny warto pamiętać o wszystkich jej funkcjach:

• chłodzenie,

• grzanie,

• osuszanie powietrza,

• wentylacja pomieszczenia,

• oczyszczanie powietrza.

Klimatyzator pozwala na kontrolę temperatury i najczęściej stosowany jest do ochłodzenia powietrza we wnętrzu. Dużą zaletą klimatyzacji jest fakt, że z jej pomocą można dokładnie ustawić optymalną temperaturę. Z klimatyzacją w krótkim czasie można osiągnąć w domu temperaturę dostosowaną do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Warto wspomnieć również o tym, że z pomocą klimatyzacji możliwe jest ogrzanie pomieszczenia. Jest to alternatywna metoda, która coraz lepiej sprawdza się w konkurencji z tradycyjnymi systemami grzewczymi. W tym przypadku klimatyzator przypomina swoim działaniem pompę ciepła. Jest to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.

Funkcja osuszania powietrza to jedna z najważniejszych zalet klimatyzacji. Klimatyzator osusza powietrze zwiększając poczucie komfortu. Chroniąc przed nadmierną wilgocią chroni przed rozwojem pleśni i zanieczyszczeń.

Wentylacja, która bardzo często stanowi integralną część systemu klimatyzacyjnego sprzyja odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Sprzyja wymianie powietrza – wyciągając powietrze z pomieszczenia i wprowadzając do wnętrza czyste powietrze z zewnątrz.

Dzięki odpowiednim filtrom, klimatyzatory poprawiają także jakość powietrza w pomieszczeniach oczyszczając je. Możliwość oczyszczenia powietrza jeszcze bardziej podnosi komfort przebywania w klimatyzowanym wnętrzu. Jest to szczególnie dostrzegalne przez alergików, ale nie tylko.

w trakcie serwisu klimatyzacji

Budowa klimatyzacji – podstawy

Do zrozumienia zasady działania domowej klimatyzacji niezbędna jest wiedza o budowie urządzenia. Bez elementów odpowiedzialnych za chłodzenie powietrza urządzenie nie mogłoby działać poprawnie i wydajnie. Podstawowymi elementami budowy każdego klimatyzatora są:

• sprężarka,

• element rozprężny,

• parownik,

• skraplacz,

• wentylatory,

Dzięki tym elementom klimatyzacja ma możliwość pracować wydajnie i spełniać swoją funkcję. Co warto wiedzieć o poszczególnych elementach klimatyzacji? Czy ta wiedza może się nam do czegoś przydać? Oczywiście, w razie awarii klimatyzacji konieczne jest wezwanie ekipy serwisowej. Niemniej, przy znajomości podstaw budowy i kiedy znamy działanie klimatyzacji jesteśmy w stanie lepiej zrelacjonować serwisantowi usterkę i przyspieszyć postawienie diagnozy.

Sprężarka

Sprężarka jest częścią jednostki zewnętrznej klimatyzacji. Podstawową funkcją sprężarki jest sprężanie czynnika roboczego. Sprężarkę nazywa się także kompresorem, przemieszcza ona czynnik chłodniczy, a także zwiększa jego ciśnienie oraz temperaturę. Należy pamiętać o bardzo ważnej zasadzie. Czynnik chłodniczy nie może dostać się do sprężarki w postaci ciekłej. Cieczy nie można sprężyć, dlatego przed sprężeniem czynnik roboczy musi zostać zamieniony w parę.

Zawór rozprężny

Kolejnym ważnym elementem klimatyzacji jest zawór rozprężny. Jego głównym zadaniem jest regulacja przepływu czynnika chłodniczego. Za pośrednictwem zaworu rozprężnego czynnik roboczy trafia do parownika. Dzięki jego działaniu posiada on odpowiednie ciśnienie i temperaturę.

Parownik

Parownik, inaczej nagrzewnica znajduje się w jednostce wewnętrznej. Odpowiedzialny jest za odbieranie ciepła z powietrza. Ważną funkcją tego elementu jest także osuszanie powietrza. Ciepło wchłonięte przy pomocy ciekłego czynnika znajdującego się w parowniku początkuje proces polegający na odparowaniu czynnika i zmianie jego stanu skupienia. Ciekły czynnik przeistacza się w formę gazową – parę o niskim ciśnieniu. W postaci pary przepływa do kolejnego elementu instalacji.

Skraplacz

Zasada działania skraplacza nazywanego także chłodnicą klimatyzacji jest stosunkowo prosta. Jego rola jest bardzo istotna i w skrócie można ją określić jako wymiennik ciepła. Zadaniem tego elementu niezbędnego do działania klimatyzacji jest odprowadzenie ciepła z czynnika chłodniczego. Podlega on procesowi chłodzenia dzięki chłodnym strumieniom powietrza z wentylatorów.

Wentylatory

Wentylatory w klimatyzacji domowej mają za zadanie zapewnienie przepływu powietrza. Warty podkreślenia jest fakt, że wentylator może pełnić swoją funkcję także poza sezonem letnim. Sprzyja wymianie powietrza w pomieszczeniu, odpowiedni przepływ powietrza wpływa znacząco na jego jakość.

klimatyzacja na ścianie zewnętrznej budynku

Czynnik chłodniczy – esencja działania klimatyzacji domowej

Klimatyzator składa się z niezbędnych elementów stałych, jest jednak coś, bez czego żaden klimatyzator nie będzie spełniał swojej funkcji. Czynnik chłodniczy jest wyjątkowo ważnym elementem układu klimatyzacji. Nazywany jest czasem czynnikiem roboczym, odpowiada bowiem za całokształt pracy wentylacji. Bez czynnika roboczego żaden z procesów zachodzących w poszczególnych podzespołach z których klimatyzator składa się nie byłby możliwy.

Obecnie istnieje możliwość korzystania z wielu różnych czynników. Ich skład jest zmieniany tak, aby zminimalizować negatywne skutki jakie może mieć na środowisko. Czynnik roboczy ze względu na wpływ na środowisko naturalne podlega w krajach Unii Europejskiej restrykcjom prawnym. Wynikają one z Rozporządzenia F-gazowe Unii Europejskiej nr 517/2014 z 16 kwietnia 2014 roku. W polskim prawie kwestia ta regulowana jest w Ustawie z dnia 15 maja 2015 o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych. Czynniki chłodnicze stosowane w Polsce muszą spełniać wymogi tych dwóch ważnych aktów prawnych. Dzięki temu klimatyzacja domowa oddziałuje na środowisko naturalne w sposób minimalny, co dla wielu użytkowników ma kluczowe znaczenie.

Cyrkulacja czynnika chłodzącego w klimatyzatorze domowym

Odpowiedzią na pytanie jak działa klimatyzacja jest zdanie sobie sprawy z faktu, jak dużą rolę w pracy klimatyzatora odgrywa czynnik chłodniczy. Czynnik roboczy niezależnie od rodzaju klimatyzatora przepływa przez cały system. W trakcie cyklu zmienia swój stan skupienia z płynnego na formę gazową.

Obieg czynnika chłodniczego można podzielić na cztery fazy:

• Faza pierwsza, w której sprężarka pompuje czynnik roboczy. W sprężarce czynnik chłodniczy w postaci gazowej zostaje poddany działaniu wysokiego ciśnienia. Na tym etapie gaz jest także podgrzany i skierowany w stronę skraplacza.

• Faza druga przebiega w skraplaczu. Sprężony wcześniej czynnik roboczy w postaci gazu oddaje ciepło do powietrza na zewnątrz. W tym procesie czynnik roboczy staje się na powrót cieczą.

• Faza trzecia, w której sprężona ciecz pod wysokim ciśnieniem przechodzi przez zawór rozprężny. W tym miejscu znacznie zmniejsza się ciśnienie czynnika. Dodatkowo, spada jego temperatura osiągając wynik niższy niż temperatura otoczenia. Efektem tej fazy jest zimny rozprężony czynnik chłodniczy w stanie ciekłym.

• Faza czwarta zakłada przepływ czynnika roboczego do parownika. W tym miejscu w procesie parowania pochłaniane jest ciepło z otoczenia. Po absorpcji ciepła z powietrza czynnik roboczy zmienia stan skupienia i staje się gazem o niewielkim ciśnieniu.

W tym miejscu cykl cyrkulacji czynnika roboczego rozpoczyna się od nowa. Warto zaznaczyć, że to jak działa klimatyzator na wielu etapach zbliżone jest do sposobu pracy innego popularnego domowego urządzenia – mianowicie lodówki. Aby cały proces przebiegał prawidłowo niezbędny jest czynnik chłodniczy. O ciągłości pracy klimatyzatora decyduje powtarzalność cykli chłodniczych i prawidłowy obieg czynnika chłodzącego zakładający zmiany stanu skupienia.

Zasada działania klimatyzacji

Kiedy już wiemy jakie elementy składają się na pracę klimatyzatora, warto zrozumieć jak działa klimatyzacja. Mechanizm chłodzenia i wymiany powietrza w pomieszczeniach nie jest tak skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Zasada działania jest bardzo prosta i nie ma nic wspólnego z magią. Choć przyznać trzeba, że możliwość wejścia do przyjemnie chłodnego domu, mieszkania czy biura w upalny dzień ma sobie coś magicznego.

Aby prześledzić jak działa klimatyzacja należy podkreślić, że w pracy klimatyzatora niezbędne są elementy znajdujące się po obu stronach ścian, wewnątrz i na zewnątrz budynku. Nazywane są:

• jednostka wewnętrzna

• jednostka zewnętrzna

Jednostka wewnętrzna jest to miejsce, z którego zimne powietrze dystrybuowane jest na pomieszczenie. Do zadań jednostki wewnętrznej należy także pochłanianie ciepłego powietrza z pomieszczenia. Czynnik roboczy poprzez miedziane rury krąży i przenosi ciepło z jednostki wewnętrznej do agregatu zewnętrznego. Jednostka zewnętrzna jest miejscem, gdzie umieszczony jest skraplacz, sprężarka oraz element rozprężny. To umiejscowienie jest nie bez znaczenia – te podzespoły klimatyzacji pracują stosunkowo głośno. W jednostce zewnętrznej znajduje się także wentylator, z pomocą którego ciepło pochłonięte z pomieszczenia jest oddawane na zewnątrz.

Cykl chłodzenia powietrza zaczyna się w parowniku, gdzie następuje odparowanie czynnika przy wykorzystaniu ciepła pobranego z pomieszczenia. Parownik oddaje ciepło i czynnik roboczy w postaci pary suchej przegrzanej przepływa miedzianymi rurami do kolejnego elementu instalacji chłodniczej – sprężarki. W sprężarce wzrasta ciśnienie i temperatura czynnika. Para o temperaturze od 60 do 100 stopni Celsjusza kierowana jest do skraplacza. Tutaj gorące powietrze ochładza się a czynnik zmienia stan skupienia. Czynnik, jako ciecz przepływa przez miedziane rury do zaworu rozprężnego, gdzie temperatura i ciśnienie zmniejszają się. Z zaworu rozprężnego czynnik ponownie trafia do parownika i cykl zaczyna się od początku.

młody monter wskazuje palcem na klimatyzację na ścianie

Zalety klimatyzacji

Bez wątpienia podstawową zaletą posiadania klimatyzatora w domu jest możliwość regulacji temperatury zgodnie z potrzebami. Możliwość, kiedy podczas upałów można wejść do wnętrza o optymalnej temperaturze bez wątpienia poprawia komfort życia. Odpowiednia temperatura wpływa na dobre, efektywne funkcjonowanie w ciągu dnia, ale także pozwala na dobry, regenerujący siły sen.

Klimatyzacja, przy odpowiedniej dbałości i regularnej konserwacji przez profesjonalny serwis klimatyzacji, wpływa korzystnie na jakość powietrza. Przegląd klimatyzacji jest koniecznością, wpływa na funkcjonowanie systemu i na jakość powietrza. Urządzenia wyposażone w odpowiednie filtry skutecznie oczyszczają powietrze z pyłków i roztoczy. Mogą ułatwić życie alergikom. Jest to jeden z powodów, dla którego na klimatyzację decydują się coraz częściej rodziny z małymi dziećmi.

Klimatyzator podczas pracy osusza powietrze z wilgoci. W ten sposób chroni wnętrza przed rozwojem szkodliwych drobnoustrojów i pleśni, które rozwijają się w ciepłych i wilgotnych miejscach. Warto dodać, że upały, przed którymi klimatyzacja chroni w pierwszej kolejności mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dzięki możliwości regulacji temperatury organizm nie jest tak przeciążony, co korzystnie odbija się na zdrowiu i kondycji. Klimatyzacja w prosty sposób może znacznie podnieść jakość życia, istnieje wiele powodów, dla których warto ją mieć.